Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Biuro tel. +48 517 674 473
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serwis tel. +48 517 912 939
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zawieszenie działalności

Co zrobić z kasą podczas zawieszenia działalności

 

Zawiesiłeś działalność gospodarczą i nie wiesz co zrobić z kasą fiskalną?

Nie musisz jej zamykać/likwidować. Nie musisz składać wniosku o dokonanie odczytu pamięci kasy fiskalnej i wyrejestrowania urządzenia z ewidencji powadzonej przez Urząd Skarbowy. Możesz dalej ją mieć a po wznowieniu działalności ponownie używać tej samej kasy.

Pamiętaj! Gdy Twoja działalność jest zawieszona to nie tracisz możliwości korzystania z kasy fiskalnej. Musisz jednak dokonywać terminowych przeglądów technicznych i przechowywać książkę kasy.

Uwaga! W trakcie zawieszenia działalności wpisanej do CEIDG, jeżeli nie dokonywałeś sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej, nie robisz raportów dobowych ani miesięcznych. Oznacza to, że nie musisz robić tzw. „pustych" raportów. 

Jeżeli w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej sprzedasz osobie fizycznej lub rolnikowi ryczałtowemu przedmioty majątku firmy lub środki trwałe, to musisz zaewidencjonować tą transakcję na kasie fiskalnej i zrobić raport dzienny, a następnie miesięczny. W przypadku sprzedaży innym podmiotom wystawiasz fakturę. 

Ulga podatkowa a zawieszenie działalności

Podczas zawieszenia działalności, jeśli nie minęły 3 lata od rozpoczęcia działalności nie trzeba zwracać ulgi podatkowej na zakup kasy fiskalnej, w odróżnieniu od zakończenia działalności kiedy taki obowiązek istnieje.  

Uwaga! Kasa fiskalna po zakończeniu jej użytkowania nie przedstawia prawie żadnej wartości materialnej, najczęściej ulega utylizacji.

Czytaj więcej: Zawieszenie działalności

Zwrot za zakup kasy 700 zł netto

Zasady zwrotu za zakup kasy fiskalnej

Podatnicy, którzy zakupili kasy fiskalne mogą ubiegać się o zwrot za zakup kasy fiskalnej od Urzędu Skarbowego. Jednak aby móc skorzystać ze zwrotu należy spełnić określone warunki:

- złożyć pisemnie informację o ilości, miejscu instalacji kas fiskalnych oraz dacie rozpoczęcia ewidencjonowania

- rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatków nie później, niż w obowiązujących podatnika terminach

- posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę fiskalną


Art. 111 ust. 4 - Ustawa o podatku od towarów i usług

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.


więcej informacji o zwrocie mozna uzyskać TUTAJ

Awaria kasy fiskalnej

W sytuacji gdy kasa rejestrująca ulegnie awarii podatnik nie może prowadzić sprzedaży poza ewidencją kasową. Sytuację awarii kasy fiskalnej reguluje art. 111  ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.

Należy pamiętać, że naruszenie obowiązków ewidencjonowania podlega karze grzywny jako przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Kto nie prowadzi ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Karalne jest również nierzetelne lub wadliwe ewidencjonowanie.

Artykuł zaczerpnięty z portalu www.poradnik.wfirma.pl

Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 1 marca 2015r.

Od 1 maja kasy fiskalne powinny pojawić się w prywatnych gabinetach lekarskich oraz przychodniach. Pacjenci, którzy w tych miejscach nie otrzymają paragonu nie powinni jednak odczuwać zdziwienia. Prawo przewiduje tu bowiem wyjątki, co oznacza, że w rzeczywistości tylko nieliczni lekarze będą zobowiązani do zaopatrzenia się w kasę.

Dokumenty do pobrania

 

Baza dokumentów

Szkolenia

Oferujemy szkolenia:

1. Szkolenie z obsługi kas fiskalnych

2. Szkolenie z obsługi komputera


Szkolenia zakończone certyfikatem ukończenia.

 

Brak tego co potrzebujesz?

Nie znalazłeś tego czego szukałeś/łaś?

ZAPYTAJ SIĘ